Atpakaļ

Talka 62,5 m virs jūras līmeņa, 01.04.2019

Vārti

Sestdien, 6. aprīlī, plkst 9:30  – vēl pirms Latviju pārņems Lielās talkas maratons   –  biedrība “Popes muiža” aicina ikvienu Popes, dabas un kultūrvēstures draugu uz talku senajā pilskalnā.

Pēdējo piecu gadu laikā talkās galvenā uzmanība veltīta Popes muižas parka izkopšanai. Nu kārta pienākusi senajam pilskalnam, kuru jau kopš 13.gs apdzīvojuši kurši un kas ir augstākā vieta Ventspils novadā. Pēc nostāstiem zināms, ka līdz 17. gs. Popes pilskalnā atradies klosteris, kura pagalmā augusi par svēto koku uzskatīta žuburaina liepa. Popiņi atceras, ka liepa vēl pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados bijusi īpaša un sargājama.

Kliedējams ir mīts, ka par pilskalnu dēvējams viss Popes kalns ar estrādi, muižu un baznīcu. Tā nav. Iespējams, juceklis vietvārdos izveidojies tāpēc, ka trīsdesmitajos gados pilskalnā rīkoti novada Dziesmu svētki, bet vēlāk, kad piecdesmito gadu beigās netālu uzcelta Popes brīvdabas estrāde, ļaužu valodā saglabājies ieradums Popes brīvdabas kultūrvietu dēvēt par pilskalnu. Kopš pagastā uzstādītas tūrisma norādes, arī tālāki viesi vieglāk atrod īsto pilskalnu, kurš atrodas uz rietumiem no Popes muižas baronu kapsētas un estrādes autostāvvietas.

Popes pilskalns ir Valsts nozīmes arheoloģiskais piemineklis, tādēļ visi talkā veicamie darbi iepriekš saskaņoti ar Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldi. Talkā plānots attīrīt pilskalnu no kritušajiem koku zariem un no liekā krūmu un koku apauguma, atsedzot ainavu pāri mežiem, līdz pat Miķeļbākai, skaidrā laikā ļaujot saskatīt jūru. “Sāksim no iebrauktuves un tad pa perimetru apkārt kalnam. Ja talcinieku būs daudz, ņemsim arī kādu no sānu gravām,” par gaidāmo talku stāsta tās organizatori no biedrības “Popes muiža”. Tā kā nu jau vairākus gadus pilskalnā atkal notiek koncerti, īpaši tiks domāts par ugunskura vietām un to rūpīgu sakopšanu pēc talkas.

Pasaules pirmatskaņojumu Popes senajā pilskalnā festivālā VĀRTI pirms diviem gadiem piedzīvoja komponista Kārļa Būmeistera, viņa grupas “Matters” un dzejnieces Maijas Kalniņas dziesmu cikls “Laiks mūsu ir upe”, bet pērn pilskalnā sanākušie ļaudis baudīja divas Latvijas mūzikas gada balvas ieguvušo Arta Gāga muzikālo stāstu “Zīmējumi debesīs”.

 

Foto: 

Festivāla VĀRTI arhīvs: Mūziķa Kārļa Būmeistera, grupas "Matters" un dzejnieces Maijas Kalniņas dziesmu cikla "Laiks mūsu ir upe" pirmatskaņojums Popes vecajā pilskalnā. 
Autors - Aivars Ķesteris.