Atpakaļ

Ar Lauras Vinogradovas grāmatu LĀČU KALNS ver Saullēkta durvis, 07.01.2019

Vārti

Ziemassvētkos Popes muižā nosvinēti Lauras Vinogradovas grāmatas "Lāču kalns" atvēršanas svētki. Visi trīs grāmatā iekļauties stāsti "Okša", "Von Behr(a) " un "Lācis" tapuši laikā, kad ciematiņš, kuru rakstniece romantiski dēvē par Lāču kalnu, piedzīvo renesansi - jau trīs gadus Popē notiek festivāls VĀRTI.

"Atbildes uz lielajiem jautājumiem meklējuši un raduši cilvēki visos laikos. VĀRTU pieredze ir unikāla, jo tā notiek ar mums. Brīžiem smejamies, ka varbūt VĀRTI vienkārši ir reklāmas aģentūra, bariņš iztēles bagātu ļaužu, kuri sadramatizē kādu tēmu un meklē risinājumu problēmām, kuru, iespējams, nemaz nav. Vai vajadzēja ieskandināt 20 gadus klusējušu estrādi, vai ir jāatdod Saullēkts Popes muižai, kurā tagad mājo maza lauku skola, vai senais svētakmens, kurš vēl pavisam nesen dienas vadīja mežā, bet tagad kails guļ zem augstsprieguma elektrības vadiem, ir pārvietojams?" vaicā Ilze Meiere – viena no festivāla VĀRTI rīkotājām un grāmatas "Lāču kalns" izdevējām. Viņa turpina: "Jā, iespējams, pirmajā brīdī tas gana daudziem šķiet lieki, taču, kad dzirdu, ka, piemēram, grāmatas "Lāču kalns" redaktores Dagnijas Drungilas ģimene Popē atgriezusies tieši VĀRTU procesu iedvesmoti, es atkal no jauna zinu – ir bijis un ir vērts.

"Kāpēc man tas ir tik svarīgi? Jo es nāku no Popes, tur ir manas saknes. Bet ne tikai. Es tik dziļi sevī jūtu, ka kopā atverot šīs durvis, ir iespējams atvērt kaut ko ļoti ciet esam arī mūsos. Tas ir kaut kas lielāks kā izklausās. Lielāks kā izskatās. Es neprotu to izskaidrot, es vienkārši tā jūtu," atklāj rakstniece Laura Vinogradova un atzīst, ka grāmatas "Lāču kalns" iznākšana ir viens no skaistākajiem mirkļiem viņas dzīvē.

"Iegādājot grāmatiņu "Lāču kalns", jūs jutīsiet katru teikumu vibrējam īstā, dzīvā zosādā. Vismaz man tas tā ir," saka tērpu māksliniece Dana Dombrovska un priecājas, ka izdevies piepildīt L. Vinogradovas sievišķīgo sapni svinēt dzīvi (un grāmatas atvēršanu) viņas radītā tērpā.

Žurnāla "Taka" izdevēja Liene Klementjeva: "Grāmata "Lāču kalns"  ir ļoti intīma. Ārējai pasaulei bieži nevēlamies atvērt savas sāpīgās pieredzes, taču – lasot vienatnē  – varam ļaut tām atbrīvoties. Caur asarām, caur smiekliem varam ļaut sevi dziedināt caur šo grāmatu."

L. Vinogradovas grāmatas "Lāču kalns" izdevējs ir sociālās uzņēmējdarbības platforma Pope.Hope.Love, kuru izveidojušas festivāla "VĀRTI" rīkotājas. Grāmatas 1. vāka autore ir fotomāksliniece Santa Atte, pēdējā – dziesminieks Andžejs Beļevičs. Maketu izgatavojusi Dace Kamela, tekstu korektūras un redaktūras darbu veikusi Dagnija Drungila, vēstures jautājumos konsultējis Roberts Grinbergs, bet autores portretu zīmējis – Vitālijs Vinogradovs. Druka – SIA “Dardedze hologrāfija”.

Grāmatas izdevēji pateicas Viesturam Tīlem, Ventspils novada pašvaldībai, Ligitai Indriksonei, Artim Kuģeniekam un Viesturam Strādniekam par atsaucību un finansējumu grāmatas izdošanai.

  

Ar Lauras Vinogradovas grāmatu LĀČU KALNS ver Saullēkta durvis