Atpakaļ

Ilze Meiere: Neticami-ticami, 09.12.2018

Vēstules

Pirms pusotra gada, kad jau bijām Baltajā talkā pie garā, uz estrādes klātā galda kopīgi atvēruši pirmos mazos vārtus uz otrajiem VĀRTIEM, Laura Vinogradova mums pavisam negaidīti atsūtīja stāstu par baronesi Annu - rakstītu ikvienai mammai tik īpašajos mirkļos, kamēr mazulis guļ. Un notika tā, ka Laura ar savu Annu togad bija klātesoša festivālā VĀRTI, kad muižas zālē, aristorkrātisku gaisotni zīmējot Ainas Kalnciemas klavesīnam, izskanēja stāsta lasījumi.

Bijām sadomājušās ar ienākumiem no 2. festivāla rīkošanas vērt Saullēkta durvis - atjaunot padomju gados aizmūrēto austrumu ieeju Popes muižas kungu mājā (tagad - Popes Pamatskola). Tomēr tā nenotika, - ienākumi ar Dievu uz pusēm nosedza izdevumus.

Tuvojās Popes Muiža rīkotais Ziemassvētku tirdziņš, kad atnāca ideja, ka durvis varētu mēs vērt ar ieņēmumiem no Annas grāmatiņas pārdošanas. Ja Laura piekristu. Rakstīju vēstuli, Lauras dzīvesdraugs Vitālijs Vinogradovspat nopirka vākam dzeltenu papīru, taču... pārlikām atvēršanu uz februāri. Tad martu. Tad pie Lauras ieradās vēl divi stāsti un mazu mirkli pieļāvām, ka varbūt 3. VĀRTOS atvērtas grib tapt divas grāmatas - gan Maija Kalniņa. Adrese - tepat blakus, gan Lauras Vinogradovas "Lāču kalns". Tomēr nē, plūsma kārtoja visu savādāk.

Ja otrajos VĀRTOS dedzīgi paziņoju, ka, festivālam izskanot, tie tiek aizvērti ciet, tad šie - trešie - palika puspievērti. (Jā, man ir interesanta atmiņa un tieši tā, TIEŠI tā Maija uz skatuves teica - "pievērsim".)

Augustā, kā vēlāk sapratu, VĀRTU kosmoss turpināja notikt. Popes Kalna draugiem - fotogrāfei Santa Kelcey un viņas daiļajai modelei - klātesot, vienu no savām zvaigžņu stundām piedzīvoja Mednieku namiņš. Tapa grāmatas "Lāču kalns" vāka foto. Žurnāls TAKA uz Popi atveda Liene Klementjeva un Julija Egle.

Tomēr grāmata rudenī nepiedzima. Arvien vēl pietrūka nauda un mēs ar Dace Vašuka jau bijām rosību turpināt gadā ar kārtas numuru 2019.

Un tā arī būtu noticis, ja vien... ja vien mēs domātu ar galvu nevis atsauktos tiem, kuri mūs sauc.

Lai cik tas nebūtu neizskaidrojami, es jutu, ka mani sauc Austra - aicina būt klātesošai 26. novembra koncertā "Austrai Pumpurei - 90". Sagriezusi Popes kadiķu zaru slotiņu, devos ceļā. Atceros, ka todien mazā meita, garāmejot Popes muižas Saullēkta kāpnēm, sadomāja pa tām kāpt augšā. Ļāvu. Uzkāpusi viņa pariņķoja pa platformu un, nokritusi uz ceļiem, acīm smejot, skatījās manī.

Koncerts bija brīnišķīgs. Ja kaut kur pasaulē vēl top gaidīts ierodamies Jaunais laikmets, tad tur - Austras istaba - tas jau ziedēja pilnā plaukumā. Austras biedrība vadītāja Signe Sniedze, pasniedzot Liepājas kolēgei Inese Muižniece koka lācīti ar ģitāru, teica, ka Austra Pumpure jau arī bija/ir īsta lāču mamma. Aaaaaaaak, kā sagriezās pasaule manu acu priekšā, pēkšņi aptverot šo Popes kalna - Lāču kalna - saistību ar Austru un Austrasbērniem, kui ir tik ļoti klātesoši VĀRTU procesos.

Ar to gan vēl nebija gana. Punktu uz i uzlika ceturtās VĀRTU vērējas Maija Kalniņa 3 gadus sens, FB laika līnijas piedāvāts, 2. decembra ieraksts par mūsu sadarbību Ventspils bibliotēka filmas "Gaismas kapsula" tapšanā un muzicēšanu pirmizrādes vakarā. Spriedām ar Daci, ko kura jūtam un sadzirdējām, ka grāmata grib dzimt, ka tās laiks ir TAGAD.

Ticami-neticams un tomēr ticams ir tas viss, kas notika aizvadītajās četrās dienās. Viesturs Tile dāvāja trūkstošo naudu, Dace Kamela bija laiks maketam un Dagnija Drungila - korektūrai. Marta Norde atrada grāmatas drukai vietu blīvajā SIA DARDEDZE HOLOGRĀFIJA pirmssvētku ražošanas grafikā. Savu otrajos VĀRTOS tapušu fotogrāfiju pēdējam vākam iedeva dziesminieks Andžejs Beļevičs. Iznāca Žurnāls TAKA un norāva jumtu, kurš jau tāpat sen vairs nav. Un Aigars Milčs šorīt uzzīmēja ielūgumu visiem Popes kalna draugiem.

Jā, šis ir turpinājums manam iepriekšējam ierakstam. Lai arī Laura Vinogradova stāsti nav vēsturiski, tomēr es - tāpat kā viņa - cieši jūtu un zinu to visu notikušu esam. Dullākais, ka es jūtu tur ne vien sevi, bet arī jūs visus, ar kuriem tiek iets šis ceļš.

POPE. HOPE. LOVE

Esat gaidīti atvēršanas svētkos!

PS Esat gaidīti arī koncertā "Karīna Tatarinova, Simona Rača, Jānis Rūcis Ziemassvētkos" plkst 16:00!