Atpakaļ

Preses relīze: „Dziesminieku VĀRTI Kurzemē” iekustina ļaudīm nozīmīgus procesus un izdod avīzi, 27.04.2016

Vārti

PAZIŅOJUMS PLAŠSAZIŅAS LĪDZEKĻIEM

2016. gada 27. aprīlī

 

„Dziesminieku VĀRTI Kurzemē” iekustina ļaudīm nozīmīgus procesus un izdod avīzi

 

Jau vēstīts, ka šovasar, 18. un 19. augustā, Popē pirmoreiz notiks pasākums „Dziesminieku VĀRTI Kurzemē”. VĀRTI tiks atvērti gan tuvākiem, gan tālākiem dziesminiekiem, dzejniekiem, gan klausītājiem. Viss sāksies ceturtdienā ar lielkoncertu estrādē, kas ilgus gadus klusējusi, bet šopavasar ievilkusi jaunu elpu, pateicoties dziesminieku jāvārdam. Tad dziesmas turpināsies pie īpašiem nakts ugunskuriem un dziesminiek tuvplāna sarunās ar klausītājiem nākamās dienas garumā. VĀRTI aizvērsies piektdienas vakarā Popes vecajā pilskalnā.

Uzzinot, ka augustā estrāde atkal skanēs, Popes pagasta iedzīvotāji sarosījušies un paveikuši lielu darbu, uzpošot un kārtojot laika zoba apskādēto estrādi. Popes estrādes pūralāde glabā atmiņas par Čikāgas piecīšu, Credo, Baltica koncertiem, Dziesmu svētkiem, operetes izrādēm un daudziem citiem pasākumiem. Uz Popi brauca no visas Latvijas.

"Kad mainījās laiki un varas, estrādes īpašniekiem par to nebija daļas. Ilgus gadus Popes iedzīvotāji cerēja. Visriņķī novadam par Briseles naudu cēla jaunas estrādes, bet Popes dabas koncertzāle aizauga ar zāli, ietīta siltā pērno lapu villainē. Tās elpa kļuva pavisam nemanāma. Varbūt tā nemaz negribēja eiroremontu, bet paša latvieša īstumu un sīkstumu? Varbūt gribēja atdzimt līdz ar tautu, ceļoties no pelniem?"  stāsta viena no notikuma veidotājām Dace Vašuka, kuras ģimenes saknes dziļi ieaugušas Popes pilskalnā.

Ne vienreiz vien tieši dziesminieki ir bijuši tie, kuri iekustina tautai nozīmīgus procesus. Tā ir noticis arī šoreiz. Dziesminieki, kalna un popiņu uzrunāti, lēma kāpt un dziedāt Popes kalnā jau šovasar. Un ir teju neticami redzēt, kā divās sakopšanas talkās jau ir mainījusies Popes estrāde un tās apkārtne, ar kādu prieku un degsmi paši popiņi piedzīvo savas Popes atdzimšanu.

 Un tie ir Popes kalna draugi no tuvienes un tālienes, kas nāk kopā talkās un rada vietu, kur dziesmai skanēt, ugunskuriem kurties un latviešu dvēselēm rasināties un ziedēt.

Šis nav pasākums tikai popiņiem, šis nav pasākums tikai kurzemniekiem! Šis ir pasākums latviešiem visā plašajā pasaulē! Augusta pilnmēness naktī. Popes pilskalnā.

Dziesminieki, kurus KALNS ir uzrunājis, aicināti pieteikties dalībai notikumā līdz 1. jūlijam, rakstot savu vārdu, uzvārdu, kontaktus un īsu radošo aprakstu uz e-pastu inese@austrasbiedriba.lv vai zvanot pa tālruni 26131435.

Veidojot notikumu, pasākuma rīkotāji sagatavojuši informatīvu izdevumu "VĀRTU vēstnesis", lai plašāku sabiedrību iepazīstinātu ar VĀRTU idejas dzimšanu un dziesminieku kustību Latvijā.

"VĀRTI jau ir atvēruši ceļu daudziem procesiem. Gan Latvijas mēroga, gan arī ļoti personīgus. Vēstneša pirmajā numurā caur mums četrām - notikuma veidotājām - režisores un dziesminieces Maijas Kalniņas, dziesminieku koordinatores un austrasbērna Ineses Sērdienes, žurnālistes Daces Vašukas un manu redzējumu - izstāstīts idejas dzimšanas stāsts. Avīzē ir gan Maijas un Daces dzeja, gan intervija ar Inesi, kura vērš lasītāju uzmanību uz nozīmīgajiem procesiem, kurus rada dziesminieki mūsdienās," stāsta ventspilniece Ilze Meiere, viena no vārtu vērējām.

"Lai mūsu tauta novērtētu un apzinātos dziesminieku radītā kultūras mantojuma nozīmi, mums ļoti nepieciešama sabiedrības izpratne un atbalsts. Nākamajā izdevuma "VĀRTU vēstnesis" numurā plānojam izvērst diskusiju par dziesminiekiem kā 21. gadsimta tautasdziesmu teicējiem," piebilst Meiere.

Avīze „Vārtu vēstnesis. Dziesminiekiem, viņu draugiem un visai latviešu tautai” lejuplādējama un plašāka informācija par notikumu atrodama šeit:

https://www.facebook.com/dziesminiekuVARTI/