Atpakaļ

Festivāls VĀRTI aicina uz preses konferenci Rīgā, 13.07.2020

Vārti

PAZIŅOJUMS PLAŠSAZIŅAS LĪDZEKĻIEM

2020. gada 13. jūlijā

 

Brīvība būt tam, kas tu esi –

festivāls VĀRTI aicina uz preses konferenci Rīgā

Trešdien, 15. jūlijā, plkst. 15.00 uz preses konferenci Latvijas 1. Rokkafejnīcas Rokoko zālē – Rīgā, Mārstaļu ielā 2/4 – aicina festivāls VĀRTI, kas notiks Ventspils novada Popes brīvdabas estrādē š.g. 25. jūlijā. Žurnālistiem būs iespēja tikties ar 1984.gadā sarakstītās rokoratorijas “Kā zeme, jā jūra, kā debess” autoriem Juri Kulakovu un Juri Sējānu, dziedātāju Olgu Rajecku un Popes muižas vēsturiskās verandas atjaunošanas projekta autori – arhitekti Zaigu Gaili.

Trīs dienu vietā šogad festivāls VĀRTI aicina uz vienu mākslinieciski bagātu un jaudīgu notikumu dienu. Pēc teju 40 gadiem atdzimšanu uz Popes brīvdabas estrādes skatuves piedzīvos Imanta Kalniņa, Jura Kulakova un Jura Sējāna 1984. gadā radītā rokoratorija “Kā jūra, kā zeme, kā debess” grupas “Pērkons” izpildījumā. Oratorija Māra Čaklā smalkajā dzejas valodā runā par jautājumiem, kas aktuāli šodien un vienmēr – par karu un mieru, spēku un vājumu, dzimtenes mīlestību un labā uzvaru. Rudenī plānota koncerttūre un tikšanās ar klausītājiem lielākajās Latvijas pilsētās.

Koncertu 25. jūlija vakarā sniegs arī grupa “Turaidas Roze”.

Arhitekte Zaiga Gaile izgatavojusi Popes muižas vēsturiskās verandas projektu. Muižas galvenajā ēkā kopš 1941. gada darbojas Popes pamatskola. Atdot Popes muižai saullēktu, atjaunojot padomju laikā aizmūrēto austrumu ieeju, - tāds mērķis festivāla VĀRTI rīkotājiem radās otrajā notikšanas gadā. Šopavasar pēc Popes muižas apmeklējuma un rūpīgas vēsturisko materiālu izpētes arhitekte Zaiga Gaile atzina: “Nav jēga izgāzt sienas gabalu, ir jāatjauno veranda! Izvirzīsim tādu mērķi – Saullēkta veranda! Būs bērniem zaļā klase!” Projekts ir Zaigas Gailes arhitektu biroja dāvinājums Popes muižai. Arhitekte un viņas komanda šobrīd strādā pie verandas maketa, ar kuru pirmie iepazīties varēs festivāla VĀRTI apmeklētāji 25. jūlijā Popes brīvdabas estrādē.

25. jūlijā Popes brīvdabas estrādē tiks atklāts arī koncertdārza “Pūt, vējiņi!” soliņš. Interesanti, ka tieši Liepājā – koncertdārzā – pirms gandrīz četrdesmit gadiem notika rokoratorijas “Kā jūra, kā zeme, kā debess” pirmatskaņojums. Soliņa pārceļošana uz Popi saistīta ar koncertdārza “Pūt, vējiņi!” rekonstrukcijas darbiem, tuvākajos gados liepājnieki tiks pie jaunas estrādes, bet vēsturiskie soliņi savu mūžu turpinās Liepājas kultūras nama “Wiktorija” iekšpagalmā un Popes brīvdabas estrādē, kur to rotās plāksnīte ar dzejnieces Maijas Kalniņas, kas ir arī viena no festivāla VĀRTI rīkotājām, vārdiem: “Liepāja – Pope. Viena sirdspuksta attālumā. Pasēdiet blakus. Un dzirdiet, kā skan. Brīvība būt tam, kas tu esi.”

Preses konferencē žurnālisti varēs baudīt spirdzinājumus no Popes muižas barona krājumiem – plūškoka limonādi – un Latvijas 1. Rokkafejnīcas sagatavoto cienastu.

Uzziņai: Festivāls VĀRTI radies 2016. gadā ar mērķi ieskandināt 20. gadus klusējušo, ar kokiem un krūmiem aizaugušo Popes brīvdabas estrādi. Festivāls ir Liepājas un Ventspils novada Popes pagasta sabiedriskās iniciatīvas projekts, kuru aizsākušas Maija Kalniņa, Inese Muižniece, Dace Vašuka un Ilze Meiere. Festivāls ir nekomerciāls, ieņēmumi, kas pārsniedz izdevumus, tiek novirzīti rīkošanā iesaistīto biedrību “Austras biedrība”, biedrība “Siets” un biedrība “Popes muiža” sabiedriskā labuma mērķu sasniegšanai.