Atpakaļ

Festivālā VĀRTI šovasar atdzimšanu piedzīvos Imanta Kalniņa, Jura Kulakova un Jura Sējāna rokoratorija KĀ JŪRA, KĀ ZEME, KĀ DEBESS, 10.03.2020

Vārti

Šovasar 24.- 26.jūlijā jau piekto reizi Popes dabas koncertzālēs skanēs plaša mūzikas gamma un sajūtu spektrs, apstiprinot festivāla “Vārti” rīkotāju kodu – ka šis notikums ir, lai vienotu, nevis šķirtu mūzikas, mākslas žanrus un citus cilvēka sadomātus iedalījumus.

Festivāls aizsākts ar mērķi atjaunot unikālo Popes brīvdabas estrādi, turpināts ar Saullēkta domāšanas ideju, ik gadu tas piedāvā daudzveidīgu muzikālo programmu, pulcējot vienkopus aizvien vairāk apmeklētāju.

Neatņemams festivāla “Vārti” spēks un noskaņa slēpjas daudzveidīgajā Latvijas un citu zemju dziesminieku devumā. Arī šogad festivālā vienkopus būs dzirdamas dažādu dziesminieku balsis – gan tuvplānos, gan lielkoncertos, gan dziesmu naktīs – pie ugunskuriem.

Atjaunotajās Popes estrādes skatītāju tribīnēs savus klausītājus gaidīs Latvijas mūzikas stūrakmeņi  – grupa “Turaidas roze”, kā arī oriģinālā un savdabīgā muzikālā apvienība „Atom”, kurā trīs latviešu mūziķi muzicē kopā ar panamiešu dziedātāju un komponistu Čārliju Vaskesu.

Festivālā “Vārti” gaidāms arī unikāls notikums Latvijas mūzikā, proti, leģendārās grupas “Pērkons” izpildījumā atdzimšanu piedzīvos Imanta Kalniņa, Jura Kulakova un Jura Sējāna 1984.gadā kopīgi sarakstītā rokoratorija "Kā jūra, kā zeme, kā debess" ar Māra Čaklā dzeju. Tieši ar šo skaņdarbu leģendārā grupa “Pērkons” atgriezās  uz skatuves pēc pirmā aizlieguma. “Tolaik, kad tika radīta šī oratorija, Imants bija popularitātes virsotnē. Māris rakstīja dzejas, ko lasīja visas paaudzes. “Pērkons” bija aizliegts. Kad, cerēdami izbēgt no cenzūras žņaugiem, vērsāmies pie Imanta, viņš no kāda plaukta izvilka Māra krājumiņu un teica “Rakstām kopā!”. Mēs katrs mājās komponējām savus dzejojumus, un, kad atkal sanācām kopā, paši bijām pārsteigti, cik pilnīgi tas viss izveidoja vienu veselumu. Izrādās, ka tolaik ir radies kaut kas, kas ir vajadzīgs, dzīvot un skanētspējīgs arī šodien,” saka komponists Juris Kulakovs, kurš nolēmis atjaunotās oratorijas koncerttūri, kas plānota šā gada rudenī, veltīt dzejnieka Māra Čaklā 80.gadu jubilejai.

Apvienojot Imanta Kalniņa izsmalcināto lirismu, Jura Kulakova rokenrola dinamiku un Jura Sējāna mierīgo stabilitāti, oratorija Māra Čaklā smalkajā dzejas valodā runā par jautājumiem, kas ir aktuāli šodien un vienmēr – par karu un mieru, spēku un vājumu, dzimtenes mīlestību un labā uzvaru. Šķiet neticami, ka šāds latviskās dzīvesdziņas pilns pasaules līmeņa rokenrols varēja tapt pirms gandrīz 40 gadiem, drūmākajos padomju režīma laikos.

Foto: Dainis Rozentāls