Atpakaļ

VĀRTI dodas uz Balttour 2019 un izdos 21. gadsimta SPĒKA DZIESMAS, 23.01.2019

Vārti

Pirmdien, 28. janvārī, plkst 13:00 Avalon Hotel Riga uz preses konferenci aicina izstādes-gadatirgus “Balttour” organizētāji. Ar savu stāstu, ar sev raksturīgu galda servējumu un cienastu piedalīsies arī Popes muiža, kura tikko iekļuvusi Latvijas sabiedrisko mediju gada balvas kultūrā “Kilograms kultūras” finālā kategorijā “Kultūrvieta”.

Jau vēstīts, ka romantiskais Ventspils novada ciematiņš, kura nosaukums, visticamāk, cēlies no līvu valodas un apzīmē “zemes galu”, tiek dēvēts par mazo hipiju. Plašākam ļaužu pulkam vietas dvēsele jau ceturto reizi atklāsies caur festivālu VĀRTI, kurš šovasar Popē notiks no 26. līdz 28. jūlijam, ieskandinot atjaunoto estrādi. “Šīs satikšanās, kas Popes kalnā notikušas vismaz kopš laikiem, kad šeit mijās seno kuršu un līvu zemes, turpinās arī mūsdienās. Pirms trīs gadiem uzrunājām liepājnieces – režisori Maiju Kalniņu un dziesminieku koordinatori Inesi Muižnieci – vaicājot, vai divdesmit gadus klusējusī Popes estrāde varētu atkal piedzīvot skanēšanas prieku,” stāsta viena no festivāla rīkotājām un sociālās uzņēmējdarbības “Pope. Hope. Love” platformas izveidotājām Dace Vašuka, “Satiekas Liepāja un Ventspils, dziesminieki un profesionāli mūziķi, klavesīns un kokle, čells un ģitāra, aristokrātiskais un brīvdomīgais.”

“Ir atdzimis īsts radošais gars VĀRTU pacilātā, daiļā idejā un domformas materializācijā,” tā dziedātāja Ieva Akuratere. Arhitekte Inguna Rībena: “Popes muiža un estrāde, senais pilskalns aizvadītajā vasarā pārsteidza – ar dabisko un cilvēcīgo noskaņu, ar absolūtu tīras dvēseles izjūtu, kurā gribējās kavēties un palikt.”

Kopš 16. gs. senais kuršu kalns un Popes muiža piederējusi ietekmīgajai Kurzemes baronu fon Bēru (von Behr) dzimtai. Muižas robežās savulaik ietilpusi arī Ance un Rinda, kā arī Pize jeb Miķeļtornis ar piekrastes ciemiem - Lielirbi un Lūžņu, bet muižas saimnieciskais centrs koncentrējies Popes kalnā.

Festivāla “VĀRTI” rīkotāju izveidotā sociālās uzņēmējdarbības platforma “Pope. Hope. Love” gada nogalē izdevusi rakstnieces Lauras Vinogradovas Popei veltītu stāstu krājumu “Lāču kalns”, ar ienākumiem no grāmatas pārdošanas plānots vērt Saullēkta durvis jeb atjaunot Popes muižas – tagad mazas lauku skolas – austrumu ieeju.

“No mirkļa, kad ar Liepājas meitenēm vienojāmies vērt pirmos VĀRTUS, ir noiets pietiekami garš ceļš, lai pieredzēto mēs sāktu just iemiesotu. Maija Kalniņa izdevusi savu pirmo dzejas grāmatu “Adrese – tepat blakus” un šajā pavasarī dzims mūzikas albums ar tādu pašu nosaukumu. Maijas tekstus savā mūzikā ietērpj, gan plašāk pazīstamie komponisti Kārlis Būmeisters un Jānis Strazds un Maija pati, gan mazāk zināmie Arnis Čakstiņš un Edgars Jānis Kārkliņš. Šajās dienās esam vienojušies ar “Austras biedrību” par sadarbību sērijas “21. gadsimta SPĒKA DZIESMAS” pirmā krājuma izdošanā. Austrasbērnu mūzikas ieraksti taps Liepājā, daudzu Latvijas dziesminieku mammas Austras Pumpures dzīvoklī, kur pašlaik tiek iekārtota mājas ierakstu skaņu studija,” stāsta Ilze Meiere, kura līdzdarbojusies arī pirmā, pirms septiņiem gadiem iznākušā, tautasdziesmu krājuma “SPĒKA DZIESMAS” izdošanā, “Kad Austrai Pumpurei vēl dzīvai esot vaicājām, vai dziesminieki ir mūsdienu tautasdziesmu teicēji, viņa atbildēja: “Sauc kā gribi. Var arī par MĪLESTĪBU.”

Foto: Balttour.