Atpakaļ

Daiga Lutere: Festivāls VĀRTI. Kur elpot var un drīkst, 14.09.2018

Vārti
Paldies žurnālistei Daigai Luterei par klātbūšanu un pieredzētā atspoguļojumu laikrakstā “Kurzemes Vārds” un interneta vietnè kurzemnieks.lv!
 
 
*
 
Dziesminieku festivāls VĀRTI Popē notiek jau trešo reizi, trešo gadu pēc kārtas. Šogad tas izskanēja ar sajūtu: nākošgad noteikti tiekamies atkal! Pie „rtu" jeb vēl par Dullo dauku festivālu dēvētā sarīkojuma šūpuļa stāvējušas četras lieliskas kurzemnieces: Dace Vašuka, Maija Kalniņa, Ilze Meiere un Inese Muižniece.
 
Latvijas dziesminieku 3. festivāla pirmajā dienā Popes muižas zirgu stallī, kas pārtapa par koncertzāli, notika dziesminieces, festivāla režisores, dzejnieces Maijas Kalniņas pirmās grāmatas Adrese – tepat blakus atvēršanas svētki. Protams, ar dziesmām! Dziesmu programmu ar Maijas tekstiem veidoja Normunds Kalniņš, dziedāja Liepājas teātra aktieri Viktors Ellers, Agnese Jēkabsone un Zanda Štrausa. Mūzikas autori: Kārlis Būmeisters, Jānis Strazds, Arnis Čakstiņš un pati Maija Kalniņa.

Grāmatas Adrese – tepat blakus māksliniece Zane Ernštreite: "Tagad, kad grāmata izdota un ir man rokās, sajūtas divējādas. No vienas puses, prieks par padarīto, no otras – tagad jau uz to skatos ar zināmu distanci, jo Maijas grāmata sākusi dzīvot pati savu, patstāvīgu dzīvi. Tur ir dzejoļi – it kā ļoti vienkārši, bet vienlaikus ļoti pamatīgi un par dziļām un ikvienam no mums būtiskām lietām."

Popes muižas vecais zirgu stallis bija pārtapis par omulīgu koncertzāli un izrotāts ar palmām, lampiņu virtenēm. Klausītāji sēdēja uz maisiem, kas salikti uz paletēm, un jutās ērti. Galvenais bija kopā būšanas un dziedāšanas prieks. Te vietā M. Kalniņas sacītais: "Vērsim vārtus, Dullie daukas, neviens cits to mūsu vietā nedarīs!"

Visi viesi tika cienāti ar brīnišķīgu putukrējuma torti, uz kuras bija vārdi no M. Kalniņas dzejoļa: "Griežas debesis – spēļu vilciņš sīks. Birst zvaigznes jukušas. Elpot var. Un drīkst."

Trešo Vārtu laikā notika daudzas lietas. Piektdienas vakarā drīz vien pēc grāmatas atvēršanas visi tika aicināti uz Popes muižu, kur notika Birutas Bensones gleznu izstādes atklāšana. Vēlu vakarā muzicēja Artis Gāga un citi mūziķi. Sestdien Dullo dauku festivāls uzņēma apgriezienus jau no paša rīta, kad Popes luterāņu baznīcā dziedāja Haralds Sīmanis. Vēlāk notika tā saucamie dziesminieku tuvplāni jeb akustiskie koncerti dabā, bet septiņos vakarā visi pulcējās Popes estrādē, kur skanējumu sev un klausītājiem par prieku sāka Latvijas dziesminieku lielkoncerts. Protams, piedalījās arī Austrasbērni. Dziedāja visi. Citējot Austru Pumpuri: "Viss notika līdz pat rīta šausmai!"

Dace Vašuka ir biedrības Popes muiža pārstāve – aktīva jauna sieviete, kurai kopā ar domubiedriem radās ideja atdzīvināt, atjaunot lielisko Popes estrādi, kas gadu gaitā bija paguvusi aizaugt ar krūmiem, lēnām pārvērtās par džungļiem un izskatījās lemta lēnai iznīcībai. "Mums šķita svarīgi savu laiku un arī līdzekļus ieguldīt šī objekta atjaunošanā, tādēļ aktīvākie noorganizēja biedrību, un sadarbībā ar pašvaldību un vietējiem iedzīvotājiem ķērāmies pie darba. Tiešām daudz ir palīdzējis mans vīrs Mārtiņš," stāstīja Dace. Tad arī radusies doma, ka Popi un tās estrādi vislabāk varētu atmodināt dziesminieki. 2016. gadā pirmo reizi D.Vašuka zvanīja uz Liepāju Maijai Kalniņai un Inesei, toreiz vēl Sērdienei. Viņas devās uz Popi un teica: "Te ir skaisti! Mēs piedalāmies!" Tilts starp Popi un Liepāju bija izveidots. Drīz vien dziesminieki ar saviem mūzikas instrumentiem ieradās uz pirmo festivālu Vārti. Tā tiešām bija kā atmoda. Dace ar lielu prieku un gandarījumu stāstīja, ka, tikko trešais festivāls būs beidzies, tā jau šonedēļ estrādē sāksies rekonstrukcija ar Lauku atbalsta dienesta un Ventspils novada domes līdzdalību.

Kāpēc mūziķi, dziesminieki no visas Latvijas tomēr brauc šurp, lai satiktos Popes muižā, estrādē? D. Vašuka domā, ka tādēļ, ka viņi, būdami jūtīgi ļaudis, ļoti labi sajūt šīs vietas tīro enerģiju, kurai atliek tikai ļauties. Un šī vieta ar savu dabiskumu un joprojām dzīvo senatnes elpu ir lieliska alternatīva visam modernajam, ideāli sakārtotajam un pareizajam. Kā uzsvēra biedrības Popes muiža pārstāve: "Šai vietai – Popei, tās estrādei, muižai – ir liels potenciāls. Vienkārši mums, vietējiem, jāņem lietas savās rokās, lai labums būtu visiem. Esam ļoti pateicīgi liepājniekiem, dziesminiekiem, ka viņi mums palīdz sākt šo ceļu."
 
Teksts un foto: Daiga Lutere.
 
Pilna reportāža lasāma un skatāma šeit: