Atpakaļ

MAIJA KALNIŅA: Pilskalnā sajutu - grāmatas laiks ir klāt!, 16.03.2018

Vārti

MAIJA KALNIŅA, dzejniece, Dullo dauku festivāla VĀRTI režisore

"Adrese - tepat blakus" - trešie VĀRTI šogad Popē un Liepājā kopā vērsies ar Tavas pirmās grāmatas vākiem. Liepāja un Pope, Pope un Liepāja. Adrese - tepat bakus?

Adresēm, kuras manas dzīves adrešu grāmatiņā ierakstītas man svarīgo adrešu sadaļā "Tepat blakus" nav nekāda sakara ar kilometriem, jūdzēm un citām garuma mērvienībām. Tās vieno tikai un vienīgi tuvums, kurš rodams citos parametros. Tās ir vietas, cilvēki, procesi un sajūtas. Šajās adresēs mīt un rodams tas, kas mani pašu dara tuvu, tuvāku sev - esot ar šiem adresātiem vienā pasaules laikā un telpā. Pope visnotaļ noteikti tāda iraid. Arīdzan Liepāja. Tādējādi jā. Tepat blakus. Man. Un viena otrai.

Pēc Tavas grāmatas ļaudis taujā jau labi sen. Teici, ka pērn - otrajiem VĀRTIEM izskanot ar Kārļa Būmeistera, grupas Matters un Tavu koncertstāstu "Laiks mūsu ir upe" - sajuti vēlmi to radīt. Kāda tā būs?

Ja ilgāku laiku šāda doma mani vienkarši dažkārt apciemoja - izdot savu grāmatu, tad pilskalnā sajutu - ka ir laiks. Tās laiks ir klāt. Vēlos vienā grāmatā apkopot visu, ko līdz šim esmu rakstījusi un sajutusi pasaulē laižamu. Tas nebūs pieteikums pasaules literatūrā, tas būs mans sakāmais pasaulei. Grāmatā vienkopus sadzīvos mani senāki teksti ar pavisam jauniem, dzejteksti un prozteksti, kā arī teksti, caur kuriem vienkārši esmu kādā brīdī nosaukusi vārdā sev būtisko. Grāmatas ilustrācijas veidos manas mammas Birutas Bensones gleznas. Mana mamma un viņas radītais pilnīgi noteikti ir vēl viena ļoti svarīga adrese - manā adrešu grāmatinā - tepat blakus.