Atpakaļ

Latvijas AINAVU DĀRGUMS - Popes muižas vēsturiskā apbūve, 15.02.2019

Jaunumi

Kopš 16. gs. Popes muiža piederējusi ietekmīgajai Kurzemes baronu fon Bēru (von Behr) dzimtai. Muižas robežās vēsturiski ietilpusi arī Ance un Rinda kā arī Pize  jeb Miķeļtornis ar piekrastes ciemiem Lielirbi un Lūzņu. Taču muižas saimnieciskais centrs un centrālā apbūve atradās Popes kalnā.

Popes muižas centrālo apbūvi veido 17.gs. vidū veidotā Popes muižas Kungu māja, kurā kopš 1941. gada atrodas Popes pamatskola. Kungu mājas pirmā stāva telpās ir saglabājies unikāls koka apdares sienu panelējums un parkets, griestu rotājumi ar dzimtas ģerboņiem un ēkas otrajā stāvā saglabājušās vēsturiskās krāsnis.

Atrodoties uz Popes muižas kungu mājas lieveņa, kurš 19.gs. beigās pārveidots pēc arhitekta T.Zeilera projekta neogotiskā stilā,  iespējams vērst skatienu cauri alejai uz 1771. gadā celto baznīcu un redzēt dienvidu puses dārzu ieskaujošās ēkas. Pa labi - 19.gs. Zirgu stallis, tālāk muižas ārsta māja jeb doktorāts, bet pa kreisi redzama muižas pārvaldnieka māja un tālāk  muižas klēts, kas datējama ar 18.gs. Senākā no apbūves ēkām ir Popes muižas medību pils, kas atrodas aiz kungu mājas, aiz dīķīša ziemeļu pusē. Senā torņa tipa celtne - medību pils domājams, ka būvēta 1653. gadā, jo par to vēsta viens no diviem vēja rādītājiem, kas agrāk atradās uz ēkas jumta. Aiz muižas Zirgu staļļa atrodas Pops muižas cūku kūts, kas mūrēta no Popes muižā dedzinātajiem sarkanajiem ķieģeļiem, bet aiz muižas pārvaldnieka mājas atrodas muižas kalēja un veļas māja starp kurām saglabājies nelielais dīķis. Aiz muižas klēts atrodas muižas kalpu māja ar darba zirgu stalli tās galā, kas mūsdienās nes nosaukumu “Ābeļkalni”, blakus esošie mūri saglabājušies no darba zirgu ratnīcas.

Gar baznīcu lejup pa kalnu cauri alejai atrodas arī Popes muižas aptieka un vēsturiskais baznīckrogs, kur nu izvietots kultūras nams. Aleja, kas atzarojas no baznīcas ved uz Popes muižas baronu dzimtas kapsētu, blakus esošobrīvdabas estrādi un tālāk esošo Popes pilskalnu.

Popes muižas apbūve ir valsts nozīmes kultūrvēsturiskais mantojums. Kopš laika, kad Popes muižā uzņemta latviešu spēlfilmas “Vella kalpi, Vella dzirnavās” epizode ar Ērmanīti, kurš baronam nes “fišiņu”, Popes muižas dienvidu puses dārzā ik vasaru krāšņi uzzied flokši, kuru ziedēšanas laikā apkārtējā ainava kļūst vēl gleznaināka. Ievērības cienīgs ir kungu mājas priekšpusē augošais sarkanais dižskābārdis ar apkārtmēru lielāku par trīs metriem.  

 

Teksts: Roberts Grinbergs Foto: Miks Uzans

Plašāk: https://ainavudargumi.lv/popes-muiza-un-apkartne/

Kontaktpersonas:
biedrības "Popes muiža" valdes locekļi
Roberts Grinbergs (tālr. 26562114)
Dace Vašuka (tālr. 20274030)

Mārtiņš Brūns: Pope 2017