Putnu balsis, klavesīns un stāsts par muižnieci Annu

Dziesminiece un dzejniece Zane Daugule: "Vēl līdz šim dziesminieku festivālos (vismaz tajos 8, kuros ar vīru dzejnieku Māri Salēju esam bijuši) nav skanējusi TIK IZCILA klasiskā mūzika TIK IZCILĀ izpildījumā.

PŪNIKA atver VĀRTUS!

No 21. līdz 23. jūlijam Ventspils novada dižkalnā - Popē - notika dullo dauku festivāls VĀRTI. Tas sākās ar dullo dauku soliņa aklāšanu, kura laikā šogad VĀRTUS vēra Popes folkloras kopa PŪNIKA Ligitas Lukševicas vadībā.

VĀRTU koncertu sadaļu Zirgu stallī atklāja Ilze Grunte un Zane Šmite, turpināja Haralds Sīmanis, bet pie ugunskura visus sauca Didža Šķilas vadītā ritma grupa "Transcendentālē". Dziesmas "līdz pat rīta šausmai" (daudzu dziesminieku krustmātes Austras Pumpures teiciens) turpināja Austrasbērni, Maija un Gunārs Kalniņi, Silvestrs Sīlis un citi.

Saulrietā izskan dziesminieku un grupas ZĀLE lielkoncerts

Dziesminieku lielkoncerts "Noausim kājas, atpīsim sirdis" festivāla otrās dienas vakarā sākās un noslēdzās ar Austrasbērnu dziesmām. Viegli jaušamā dziesminieces Austras Pumpures klātbūtnē dziesmas skanēja ne vien latviešu dziesminieku un dzejnieku izpildījumā, bet arī lietuviešu, krievu un romu valodās, apliecinot festivāla organizatoru ideju, kura jau pirmajā festivālā VĀRTI tika pausta caur dzejnieces un VĀRTU režisores Maijas Kalniņas vārdiem "ja laiks mūsu ir upe, tad ūdens tajā vien tad ir silts, kad mēs neesam šīs upes krasti, bet tilts".

Koncertstāsta "Laiks mūsu ir upe" pirmatskaņojums aizkustina klausītājus

Saulei uzkāpjot debesu Everestā, skaistu virsotni sasniedza arī Popes senajā pilskalnā sanākušie ļaudis. Festivāla trijās dienās piedzīvotais saplūda ar mūziķa Kārļa Būmeistera, grupas "Matters" un dzejnieces Maijas Kalniņas koncertstāstu "Laiks mūsu ir upe".

"Pilskalna koncerts bija maģisks. Gan mūzika, gan dzeja bija tik aizkustinoša, ka mani ieveda pilnīgi citā realitātē, citā laikā. Brīnumaini! Tā ir pasaule, kurā gribas būt!" - savās sajūtās dalās festivāla apmeklētāja Ilze Jermola, kura ar meitiņu Sofiju šogad VĀRTOS bija pirmoreiz.

 

Maijas Kalniņas dienasgrāmata par Dullo dauku festivālu VĀRTI

Svētdiena. Šķiet, ka 23. jūlijs. Kalendārs nav mūsu sabiedrotais. Pienākusi tā diena, ko ilgi esmu gaidījusi. Kārlis tuvojas Popei. Beidzot dzirdēšu piecu gadu darba rezultātu. Kārlis ir radījis dziesmas ar maniem tekstiem. Senais Popes pilskalns - tā bija pirmā vieta, kas mūs sauca, kas čukstēja mums – kā būt Popē. Gribu viņam pateikt, paldies, par to, ka sauca!

PALDIES visiem saullēkta durvju vērējiem!

MILZĪGS PALDIES ikvienam no jums, - mums paties, paties bija un ir prieks par sadarbību un kopā sajusto, ieraudzīto, sadzirdēto, sagaršoto.

Rīta Panorāma: caur domāšanas saullēktu pievērš uzmanību aktuāliem jautājumiem

Dziesminiece un Dullo dauku festivāla VĀRTI režisore Maija Kalniņa par domāšanas saullēktu un mazo skolu likteni Latvijā: "Sapratām, ka varam iet pa priekšu notikumiem no varas, simboliski atverot aizmūrētās austrumu puses durvis!"

 

Mūziķis Kārlis Būmeisters: "Patiesībā katram radio singlu apbirušam mūziķim Latvijā klusībā gribas pieķerties tai dziesminieku laivai, kas neplūst pa straumi vai, kas ir jau ļoti pierasts, pret straumi, bet tā laiva dodas tur, kur tai pašai gribas."

Viss pārējais IR īsts

Kad janvāra sākumā Mājup devās Austra Pumpure, četras Kurzemes spīganas sprieda par to, kādiem būt otrajiem VĀRTIEM. Palaist Zemi Kosmosā un iedabūt Kosmosu Popes kalnā - bija šķietami nevainīgs, bet - pavisam noteikti - spīganu cienīgs darba uzdevums. 

Kad viss sāka notikt, smiekli mijās ar asarām. Plīsa un tika restaurēti spoguļi, okeāna dzīlēs noslēptie dārgumi viens pēc otra iznira no ūdens kā augšāmcēlusies Atlantīda. Tieši tā sevi pieteica arī Popē dzimušās jaunās rakstnieces Laura Vinogradova stāsts "Von Behr(a)". Lauras dalība Dullo dauku festivāls VĀRTI ir daļa no brīnuma, kuru visi kopā piedzīvosim 21.-23. jūlijā Popes pilskalnā. 

Mums jāiet ārā ar labāko

Ar Silvestrs Sīlis uz ātru sarunu kādā lietainā pavasara dienā saskrējāmies Rīgā. Jautāju par iepriekšējiem VĀRTIEM, runājām par dziesminieku kustību. Pa vidu tai vairāki spraigi darba mēneši. Ieraksts stāvēja diktofonā, jo zemes laiks nekādi nesarīmējās ar vēlmi uzlikt sarunu uz papīra. Pa vidu šaubas, vai otrie VĀRTI būs, kā arī diskusija, vai varam atvērt VĀRTUS arī tiem, kuri nedzied latviešu valodā. Pavisam nesen lēmums, ka varam un vajag. Un tikai tad, kad atskaņoju ierakstu, sadzirdēju, ka vēl pirms tam viss jau bija izlemts …